Thursday, June 13, 2024
BallinaVitrina e libritBotimet e rejaMalësisë i këndoj në Vargje""Vargje e Dhimbje Krenarie"Autor :Ilmi Kurti

Malësisë i këndoj në Vargje””Vargje e Dhimbje Krenarie”Autor :Ilmi Kurti

Malësisë i këndoj në Vargje”
“Vargje e Dhimbje Krenarie”
Autor :Ilmi Kurti
Redaktor: Gèzim Ajgeraj
DhIMBJA DHE LOTI KTHEHET NÈ KÈSHTJELLÈ DHE TÈRMETET E FUQISHME SMUND TA RRÈZOJNÈ
Ishte nderë dhe krenari “Ftesa e shkrimtarève Lushnjarè pèr tè marrè pjesè,nè promovimin madhështorë të dy vëllimeve poetike
” Malësisë i këndoj në Vargje”
“Vargje e Dhimbje “
Mirënjohje familjes time qè mè shoqëruan me kënaqësi të padiskutueshme.
Në promovimin e dy vellimeve poetike,
ne kete dite Maji,pjesèmarrja e shkrimtarve tregon dhe pasqyron inteligjencen,mbron ,bashkon,Traditën e Kulturën si dhe figurën dhe dinjitetin tonë njerëzorë.
Vèllimet poetike tè shkrimtarit Ilmi Kurti tè redaktuara nga Krye/Shkrimtareve botëror,Autori i 228 librave,Gëzim Ajgeraj si përzgjedhës,i mblodhi ku bashkoi Prizrenin me Shkodrën,dhe e falenderoj pa fund për respektin dhe konsideratèn ndaj poetit”..Në këtë promovim madhështore, “Mjeshtri i madh i Shkodrës’’ dhe “Qytetar nderi” Ambasador paqeje per tè drejtat e njeriut per kulture “mblodhi miq poet shkrimtarè Akademik nga e gjithë Shqipëria dhe Diaspora .
Të jesh midis miqve me dinjitet njerëzor është nder; është nder të jesh e ftuar nga miq të veçantë të kombit, të cilët kanë kontribuar me shpirtin human, që e mbajnë të gjallë dhe i japin vlerë kulturës me traditat e bukura të Shqiptarisë me vlera letrare kombetare !
Ndihem shume mirnjohese qè jam e ftuar nè kete promovim libri ,ketu nè qytetin e Shkodrés,tè historise,tè dijes,kultures dhe tè sofres Shkodrane .
Vargjet poetike letrare tè pasqyruara ne menyre figurative nè metafore tè ruajtur dhe ne dhimbjen per vendit e braktisur ..!
Njè zè qe ben thirrje ..
Shqiptare kudo ku jeni hajdeni sa mè pare tek nena juaj nè Malsi,ketu ka dashuri ka paqe dhe ka kulture “
èshtè “Nèna Shqipèri “
Ku ka dhimbje ka dashuri,ka jetè .
Sepse vendi dhe gjuha jone eshte me e bukur …..
Ky mjeshter i madh e do vendin ,i do njerzit dhe lotet e nenave dhe i ka shkruar ne liber dhe dhimbja kalohet nè forcè .

Zoti Ilmi Kurti me organizatèn e shkrimtarève tè paqtè me kulturè ka mare pjese nè promovimiet e librave,per tè ngritir vlerat e letèrsisè moderne,ai e mbeshtet poetin .

Èshtè nje privilegje por edhe nje detyre e jona tè ngrejmè vlerat e letèrsisè !

Eshte nje kulture Letrare tè respektojme poetet .Shpirti shperthen si vullkan dhe e quaj nje hero,qe pehap ndjenjen njerzore per stabilitet dhe bashkim te kombit.

Ne poetet jemi nje ,kemi njè shpirte tè bukur ..

Dhe te gjithe ne se bashku formojme nje ure lidhese si zinxhire .

Per te cuar dhe forcuar letersine moderne shqipe tej per tej ne Diasporee ..

Une Bashke me familjen time ,bashkè me letrarin humanistin e palodhur fisnik “Adriatik Gega ” erdhem per tè nderuar dhe Respektuar Librin dhe Legjendarin,mjeshtrin e Malsise se Madhe Ilmi Kurti .”Njeriun me vlera tè medhaja njerzore “

Lushnja e kongreseve,e Artitit,kultures eshtè ura e lidhjes ,eshtè

Besa dhe burrnia qè lidh zemrat per nje zhvllim dhe kulturè tè kombit ,tè gjithè poetet ngjallin shpresèn,u japim forcen dhe besen femijeve per nje kulture qe mos te harrojme te shkuaren nga kemi ardhur dhe e forcojmè ..

Ky eshte qellimi jone

“Dhimbjen ta kalojme sè bashku,

Te japim force sigurine “

Keshtjella e Shqipèrise èshtè si shkembi me themel ,tè mbahet nga rinia jonè ..!

Është detyrim e gjithsecilit t’i shërbejmë Atdheut e Kombit dhe brezave sepse ketu është piknisja e formimit përmes penes dhe vlerësimit te fjalës,tè mendimit nè bashkepunim !

Domosdoshmërisht me kohën, krijojme hapësirat dhe mundësitë, ndaj ne jemi në këtë promovim ,

pasi kontributi ynë le të shkojë për brezat e së nesërmes si e ardhmja e vendit ..

Ndaj jemi ketu te tregojme kulturen ku kemi lindur dhe madhështia e saj mos te humbas,dhe Kèshtjella prej guri e shkruar me penè e kenduar me Lahutè ,te jete e forte ,ku te ruhen dhe te egèzistojè ne shekuj !

– Kështu që hapja e dyerve ka vetëm një kod siç është “Magjia e Fjalës dhe

shpirti bujar !

Pra u themi

Familja èshte siguria !

Dhe mjeshtrit zemra i pikon me dhimbje nè Familjet e Malsise sè madhe,Babaii jep frymèn pèr mbështetjen per tè ruajtur dhe mbrojtur keshtjellen me besnikeri ,dhe per tè siguruar suksesin qè arrihet me punè dhe mendje te mprehte ,me stabilitet ,durim dhe maturi ..duke respektuar familjen dhe njerzit qè na rrethojne.Kohet e fut nè punè, cdo sekonde se koha èshtè flori ..

“Familjet tè jene te bashkuara

nè shoqeri …krijon nje unitet per nje shqiperi te madhe “

e cila vjen nepermjet

penes dhe mendjes .

Nepermjet librave tu sigurojme dhe te lexojne te rinjte e te ruajne kombin !

Te gjithe sebashku te ndertojme kete keshtjelle endrrash dhe ti japim siguri dhe stabilitet .

Sepse pa vuajtje ska dhimbje,ska dashuri .

Pa dashuri ska jetè .

Dhe dhimbja,loti tè bèhet keshtjèlle qè termetet e fuqishme mos e rrèzojnè !

Shpirti i bukur i poetit është i veçantë. Këtij artisti ushqimi i shijon me miq të mirë! Shoqëria është poezia e tij dhe i këndon me shpirt në vargje . Ne jemi pranë dhe te lumtur nga mikpritja e jashtëzakonshme për të gjithë,të bën të ndjehesh e mrekulluar. Ilmiu i respekton të gjithë me dashamirësinë e tij,shpirtin e tij te bukur ku na solli atmosferen e një tavolinè tè madhe ,qè përcjellë nga emocionet e radhës me zërat e bukur të malsorëve …!

Ishte kënaqësi sepse humori dhe fisnikëria shkodrane bashkoi trojet nga Kosova dhe nga Diaspora ,eshtè pavdekshme kultura ,si kënga që këndohet në male, me çifteli nga malësorët besnikë, këngë që jep dritë, pasqyron dhe shëron çdo shpirt…! Ngrihet lart krenaria e Shkodrës dhe e gjithë malësorve-patriotë, luftëtarëve besnikë- Kastriotë!

Mirënjohje, respekt dhe vlerësim të lartë fisnikërisë së të gjithë atyre figurave shkrimtaresh qè erdhem nga largè ,që na pritën dhe na përcollen me shumë respekt e dashuri !

Në veçanti, falenderoj organizatorin e ketij promovimi dhe i urojmë jetëgjatësi letërsisë moderne shqiptare.

uroj tè mblidhemi nè promovime dhe tè bashkojme kulturen .

Tè pèrhapim gjuhèn shqipè nèper botè nepermjet librit me poezi, proza ,

pèr njè Shqipèri tè madhe …!

Mirnjohje dhe respekte !

nga Poetja shkrimtarja Ambasadore e paqes botrore pèr tè drejtat e njeriut per kulturè /

Sheqere Sina /

Lushnjè /

Shqipèri/

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT