Thursday, June 13, 2024
BallinaKulturëVeshtrim kritik-Teki Dervishi Musa dhe qeni me zgjebë

Veshtrim kritik-Teki Dervishi Musa dhe qeni me zgjebë

Nga Gani Hamza

Ngjarja ndodhe mbrenda nje nate derisa fillon te zbardhulloje agu i dites.
Musa ose Mesia qe eshte kuptim apo shumesi konfidencash te popullit te tij.
Pra eshte ” Bari” i popullit , ai si i tille eshte i brumosur me ide se edhe ai duhet te krijoje Zotin e tij, te jete zot i vetvehtes.Ne kete rrugetim ende pa filluar has ne pengesa te medha, nga ana e Gjeneralit i cili ia rrethon me rrethim te hekurt ,kufinjet e atdheut Ai do ti propozoi Muses, pra gjenerali, qe eshte me mire te bie te flej qe te çlodhet. Ne kete nate te errte, musa vazhdimisht lutet per fatin e ti dhe te popullit te vet.
Ndersa gjenerali i cili rrinte ne tende dhe bente qejf me Laviren .
Ai i dergon ” tri siluetat ” e tij Muses qe ta dhunojne ate dhe torturojne ne menyre me barbare ta bejne me dije se duhet hequr dore nga qellimi i tij.
Mirpo Musa ne keto çaste tragjike mundohet te permbahet edhe pse Gjenerali e shpall si te çmendur se po hallucionon dhe se hallucionet e tij jane te damshme edhe per ta
Musa thote : ” Po i shoh fjollat e para te Agut po zbardhurojne une do te nisem te gjeje Zotin tim.
Duke pare bindjen e tij,Gjenerali luan ne ” karten” e tij te fundit .Ia afron Juditen pra (laviren ). E cila e merr Musen ne gji per ta vene musen ne gjum.
Musa pranon te bie me te,duke u lutur qe kur te zgjohet te jet i ‘lire’
Nga letargjia e Muses Gjenerali mendon te fitoje ne kohe.por nuk eshte ashtu.
Ne Epilog shihet se Musa ka shkuar kur zgjohet Gjenerali shihet i çmendur duke gjuajtur kuturu nga Tenku,shihen disa kufoma qe i ka masakruar ,disa skelete varur ne hunj, trekambesh.
Dhe ne fund rrethimi i Gjeneralit nga ana e Muses me Aleatet e tij te cilet ia ngushtojne rrethin gjithnjë.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT