Sunday, June 23, 2024
BallinaKulturëRecension -Romani " Teper Serioz "Lutfi Lepaja

Recension -Romani ” Teper Serioz “Lutfi Lepaja

Romani ” Teper Serioz “
Lutfi Lepaja

Roman : Laborator

Kryeperzonazhi i romanit ” Teper Serioz “
— Jevremi.
E rrefen jeten e tij.Prej femjiris Ku mbane mend.
Pak “kujtime ” nga e kaluarja.
Jevremi eshte nje djalosh interesant
Ai e fillon fillon rrefimin me ” stinet” e vitit.
Pranvera kur piqen qershit.Do te ishte nji rrefim interesant te tregohet ne “Dimer” thot ai.
Vjeshta kur “vilet” rrushi.
Vera kur ” zbulohet ” trupi kur shkelqimi i diellit ti merrë syt..
— Jevremit ia kishte marre syte shelqimi i diellit
Ai prap e shikon diellin qe tia merre syte
Pikerisht kjo e kishte bere njeri interesant dhe te çuditshem
Kur ai ndalet dhe shikon diçka ndalen edhe te tjeret.
Kur ai flet, diçka ‘tjeret’ frikohen mos po jua ” vjedhe ” mendimet. Dhe ata te mençurit do te mbesin ” pa mendim “
Ja ky i ” marri” po i di te gjitha, po na
” vjedhe ” mendinet, dhe na po mbesin pa to.
Jevremi kishte jetuar gjitmone ne rrafsh.
Rrafshi…
Mblidhte lule dhe ne doren e majt me “petalet” e lules krijonte fytyren e nje femre qe nuk i dihej emri i saj.
Vasha Lule nga dehja e aromes se luleve,kishte shkuar te djali Djali Therre i cili e kishte lene vashen te plagosur nga kafshimi dhe lakuriq.
Jevremi kur i merrte ere lules se ” xhenetit” ne “extaze’ te magjepsur i linte te tjeret.
” Ky a po na deshiron vdekjen,neve,qe te jetoje vete”
Pylli…
Jevremi keto çaste vendosi te ikte ne Pyll.
Ne Pyll duhej menduar disa rregulla .
Atje ai takon me te ” diturin” te fshatit ” D” Miftarin i cili i tregon per gurine ” Sizifit “
Jevremi çuditet me” gurin e verdhe” as nuk eshte lart as poshte i bjen me dòre ” pllap “
Takimi me Miftarin i duket si Servantesi kur takoj Don Kishotin me Sanqo Panqon e Mances.
Kur sillej rreth gurit i dukej vetja si Don Kishoti
Miftari u fut ne Mulli
Jevremi vazhdoje rrugen i vetem.Xhepat e mbushur plote peme,kumbulla,dardha dhe ujet e krojit te ftohet.
Thanat e tharta ia lane shijen e keqe. Jevremit. Ai nxori nga xhepi” dardhen e eger te dukte” filloje ta hante kur befas u gjend perball ” qenit te zi me sy te kuq”
Gerdhaja i mbet ne fyt,derisa mendoje kah ta lakoje rrugen,qeni u versul mbi te. Jevremi arriti qe tia kap fytin me dyja duart. Per fat te mire ” gerdhajen” i doli nga fyti. Ai e shterngoj forte,fytin e qenit i cili dikur e shtriu trupin dhe. Jevremi u ngrit.
Eci i tronditur nga kjo ” lufte” te kroi lau fytyren dhe duart.
Por nuk mund te “qetesohej “kursesi ,sepse i dukej vetja tash edhe si vrases.
Si Kaini…
Nuk di a kemi harrue te tregojm qe Jevremi para se te arrine te ” shtepia e qenit te zi ” ai ishte ” lare” ne ujet qe dilte nga rrasat e gurit ku ishte formue nje govate uji.Ai ishte me flok te lagur qull,ujet i pikonte ne supet deri ne toke,pas takimit te “rrezikshem” filloje te ngjitej tatepjetes,Atje ne ” koder ” dukeshin ca shtepi” truq ‘.
Jevremi kishte biseduar gjate me Kainin,gjate rruges te leshimit tatepjete,ku kalimthi kishte permendur Ervehen .Dashurine tende ndaj saj, e kuptoje kishte thene Kaini .
Ajo mund te jete dashnorja ime ne kete jete tha Jevremi.
Kur kishin ndodhur kta te dy shpat me shpat me Jetishin.Ai e kishte thirrur Ukshinin.
Çka po i thue kishte pyet Kaini , thuaj ” le te vije ne shtepi ” kishte shtuar Jetishi.
Ta leme pak anash rrefimin,apo rrugen gjarperore,qe e bene Jevremi nga Rrafshi ne Pyll,prej Pyllit do te vazhdoje deri ne Breg e prej aty leshohet tatpjetes deri te Lumi ku ndodhet edhe Qyteti
Krejt kjo levizje e Jevremit shquan boten (aktuale)komplekse dhe problemet qe lidhen drejtperdrejt me çeshtjen e pa zgjidhur shqiptare..
Autori L. Lepaja si ne nje ” prozhektor” filmi pasqyron, perpjekjet per te ju qasur realitetit.
Permes disa ” figurave ” karizmatike apo dukurit e krijimit imagninar si njeriu me i “menqur” apo Ukshini problematik, Mehmetin qe e ka “gruan” te bukur. Jetishi dashnor i saj.
Si edhe rrefimtari i jetes Dalip Putari etj
Gjithe kjo qasje e realitetit dhe krijimit diskursiv imagjinar duke u nise nga ” figurat ” te rendesishme te kohes.
Ne kontekst te ndryshimit te ideve,pikepamjeve,trajtimeve te ndryshimit te reslitetit,per te aktualizuar aspiratat kombetare.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT