Friday, May 24, 2024
BallinaLajmeProkuroria Speciale kundërshton garancinë e Policisë së Kosovës për lirimin me kusht...

Prokuroria Speciale kundërshton garancinë e Policisë së Kosovës për lirimin me kusht të ish-presidentit Thaçi …

  • Prokuroria speciale ka kundershtuar garancine e Policise se Kosoves per lirim me kusht ndaj ish-presidentit Hashim Thaqi ,i cili ende po mbahet ne Hage .

Një nga arsyet që Specialja përdorë në këtë refuzim lidhet ndërhyrja në procesin gjyqësor në Kosovë, ku u shfaqën edhe akuza se Agjencia Kosovare e Inteligjencës (AKI) kishte dy agjentë të paraqitur si dëshmitarë për të dhënë dëshmi të fabrikuara

.“Dëshmitarët nuk kanë nevojë të lëndohen fizikisht për t’u frikësuar; edhe perspektiva e lirimit të të akuzuarve në Kosovë krijon frikë dhe pasiguri te dëshmitarët në këtë rast”, thuhet në dokumentet e Gjykatës Speciale.

Një arsye e përdorur nga Specialja është edhe një fotografi të Thaçit me ish-drejtorin e Policisë së Kosovë, Rashit Qalaj.

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT