Thursday, June 13, 2024
BallinaLajmeZonja e parë e Prishtinës

Zonja e parë e Prishtinës

Zonja e parë e Prishtinës Gruaja duke pozuar me veshje kombëtare është Zonja e parë e Prishtinës, italianja Stella Velle, e cila ishte bashkëshortja e Hysen Prishtinës, prefektit të parë të Prishtinës, i cili qeverisi me kryeqytetin gjatë viteve 1941-’44.Zonja e parë u lind më 28 qershor të vitit 1910 në Avellino të Italisë dhe me profesion ishte mësuese. Stella Velle jetoi plot 94 vjet dhe ndërroi jetë më 11 maj të vitit 2004 në Toronto të Kanadasë. Zonja e parë u varros pranë bashkëshortit të saj Hysenit, i cili ndërroi jetë më 14 qershor të vitit 1991.Fotografia me Zonjën e parë është shkrepur në Prishtinë midis viteve 1941-’43.Burimi: Bajram Mjeku

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT