Friday, February 23, 2024
BallinaSportDerbi Liverpool-Arsenal – çka mund të presim?

Derbi Liverpool-Arsenal – çka mund të presim?

Liverpooli pret Arsenalin në përballjen e krerëve të tabelës në Premier League të shtunën pasdite me Topçinjtë që kërkojnë t’i japin fund pritjes së tyre 11-vjeçare për një fitore në Anfield, ndërsa trajneri i “Reds”, Jurgen Klopp thjesht kërkon për një fitore – çfarëdo çoftë ajo.

Mikel Arteta e ka sfiduar skuadrën e tij Arsenalin që t’i japë fund “mësyshit” dhe të fitojë në Anfield për herë të parë në 11 vjet, raporton “SkyNews”, transmeton Klankosova.tv.

Topçinjtë do të përballen me Liverpoolin të shtunën duke e ditur se fitorja do t’i linte ata në krye të tabelës së Premier League në ditën e Krishtlindjeve. Por, vizitorët do të duhet t’i japin fund një serie rezultatesh pa fitore që shkon prapa deri në shtatorin e 2012-ës nëse duan ta arrijnë këtë – duke fituar 2-0 kur Arteta ishte në mesfushën e Arsenalit.

Spanjolli mbushi katër vjet si trajner i Arsenalit në fillim të javës dhe gjatë asaj kohe ai ka menaxhuar fitoret në Manchester United, Chelsea dhe Tottenham, ndërsa këtë sezon ata mundën edhe Manchester Cityn në Emirates Stadium.

Ajo çka Arteta pret është të largohet nga Anfield me tre pikë: “Ne e kemi bërë atë në Old Trafford, e kemi bërë në Stamford Bridge dhe në shumë vende të tjera ku nuk e kemi bërë për vite me radhë”, tha ai.

“Kjo është sfida e radhës. Shkoni atje dhe fitoni. Nëse doni të jeni në krye, duhet të shkoni në ato vende dhe të jeni dominues. Kjo është ajo që ne do të përpiqemi të bëjmë”.

Arteta për heshtjen e turmës: Duhet të jemi më të mirë se ata

Arsenali kryesoi 2-0 në Anfield vitin e kaluar para se vendësit të bënin një rikthim në rezultat Topçinjtë duhej të kënaqeshin me një barazim.

Përpara atij udhëtimi, Arteta e kishte quajtur Anfieldin një “xhungël”, ndërsa në dokumentarin “All or Nothing” në Amazon ai u shfaq duke e lëshuar himnin e “Reds” “You’ll Never Walk Alone” ndërsa lojtarët e tij stërviteshin – megjithëse kjo nuk pati efekt pasi ata u mposhtën 4-0 nga skuadra e Jurgen Klopp.

“Do të jetë një atmosferë e mrekullueshme”, shtoi Arteta. “Të dy skuadrat janë në një moment shumë të mirë, një pozicion shumë i mirë, një pozicion shumë i fortë. Ata do të jenë të vendosur mirë për të fituar. Do të jetë një ndeshje intensive”.

“Duhet të luani më mirë se ata. Do të heshtni turmën nëse jeni dominues dhe më të mirë se ata”.

“Ka disa gjëra që ne nuk i menaxhuam shumë mirë (sezonin e kaluar), mënyra se si i lejuam ata të vrapojnë veçanërisht, të cilat duhet t’i korrigjojmë dhe të jemi shumë më mirë sepse kur ata kanë atë moment dhe hapësirë, ato janë vërtet ekip i rrezikshëm, por ne patëm disa raste të mëdha kur mund ta kishim kryer lojën dhe nuk e bëmë – kur keni mundësinë ta bëni këtë, duhet ta bëni”.

“Ata e kanë përjetuar këtë për shumë vite tani. Për këtë grup lojtarësh tani kjo është hera e tretë, e katërt që ata janë atje [në Anfield]. Disa vite më parë, ishte hera e parë për shumicën prej tyre dhe ndoshta ju duhet të sqaroni dhe shpjegoni disa gjëra. Unë nuk mendoj se kjo është e nevojshme tani”.

Klopp hedh poshtë përballjen me Arsenalin si vendimtar për garën për titull

Trajneri i Liverpool-it, Jurgen Klopp, këmbëngul se nuk ka kuptim të përdoret përballja e tyre me Arsenalin si një matës për garën për titull.

Topçinjtë mbërrijnë në Anfield vetëm një pikë përpara dhe edhe pse fitorja do ta bënte skuadrën e Klopp të zë vendin e parë për Krishtlindje, ai nuk beson se kjo bën një diferencë të madhe me më shumë se gjysmën e sezonit përpara.

Liverpooli ka qenë këtu më parë vetëm muajin e kaluar kur shkoi te lideri i atëhershëm Manchester City dhe dolën me një barazim, që kur skuadra e Pep Guardiolës ka rënë në vendin e katërt pasi fitoi vetëm një nga katër ndeshjet e tyre.

“Më pëlqen më shumë kur je i pari dhe 55 pikë përpara, sepse atëherë është gëzim i pastër. [Por] edhe pozicioni në të cilin jemi nuk është aq i keq”, tha ai.

“Ndeshja e 18-të? Do të thotë që pas kësaj ne luajmë edhe 20 ndeshje të tjera, kështu që nëse e fitojmë, nuk mbaron gjithçka, ata e fitojnë atë, as për ata nuk mbaron gjithçka edhe kur këto janë titujt me të cilët do të duhet të merren”.

“Në fakt, nuk kam menduar vërtet për këtë, thjesht jam i interesuar për këtë lojë nesër dhe jo se çfarë do të thotë për pjesën tjetër të sezonit”.

“Pozicioni në të cilin jemi është në rregull, nuk e ndjejmë se është i jashtëzakonshëm dhe ‘wow, si përfunduam këtu?’ Unë vërtet mendoj se e meritojmë këtu ku jemi, por është vetëm baza”.

“Është thjesht një lojë futbolli super e rëndësishme”, tha menaxheri i Liverpoolit për lojën e sotme.

Liverpooli aktualisht po i tejkalon pritjet këtë sezon pasi përfundoi i pesti në maj dhe Arsenali, mund të argumentohet, është përpara tyre për sa i përket progresit pasi ky është sezoni i tyre i dytë radhazi për të qenë në një garë për titull.

Klopp beson se përvoja dhe rekrutimi i tyre gjatë verës, i bën ata rivalë të denjë pasi të dy përpiqen të thyejnë dominimin e Cityt.

“Mendova se ata dukeshin të tillë [sfidues të titullit] vitin e kaluar për të qenë i sinqertë, dhe më pas erdhën disa rezultate”, shtoi ai.

“Ekipi me të cilin u përballëm [sezonin e kaluar] ishte një ekip super i fortë dhe më pas ju sillni (Declan) Rice dhe (Kai) Havertz dhe kjo nuk ju bën më të dobët. (David) Raya në portë nuk ju bën më të dobët”.

“Arteta mund të ndërtojë saktësisht ekipin që dëshiron; ata janë të vështirë për t’u luajtur, ata janë një përzierje e mirë midis fizikut – lojtarë të mëdhenj, të fortë, të shpejtë – teknikë e mirë, organizim shumë i mirë, me të vërtetë të trajnuar mirë”.

“Ata kanë vërtet respektin tim, por ne i duam pikët gjithsesi”, potencoi Klopp. /Klankosova.tv

TË NGJASHME

Komento

Shkruani komentin
Shkruani emrin

TË FUNDIT